OTTAWA SUN SCRAMBLE CITY CHAMPIONSHIP WEEK: AUGUST 21-27, 2017
Ottawa Sun ScrambleOttawa SunRegimbal Awards & TrophiesThe Royal OakMichelob Ultra
The Open City Championship Matt Yakabuski Ladies Open City Championship TMSI Senior Open City Championship Kevin Haime Junior Open Regimbal Media Challenge
GolfWorks A City Championship GolfTEC B City Championship Absolute Comedy C City Championship QuickSnap D Division City Championship Maxfli Ladies B City Championship Top Flite Ladies C City Championship Ladies D City Championship Ottawa Sun Scramble Qualifiers
Ottawa Sun Scramble Registration
Live Scoring
Sun Scramble News
Ottawa Sun Golf News
Eagle Creek Golf Club
The Marshes
Talon at GreyHawk
eQuinelle Golf Club
Le Sorcier
Dragonfly Golf Links
Falcon Ridge
Manderley on the Green
Hammond Golf
Club de golf Hautes Plaines
Sand Point Golf Course
Casselview Golf & Country Club
Canadian Golf & Country Club
Ottawa Sun Scramble Kick-Off Day
Flashpoint Photobooth Manderley on the Green
2015 Flashpoint Photobooth D
The top 10 teams after round one make the cut and play for the D Division City Title on Championship Saturday
at Outaouais. If all direct entry spots are taken, you can try to play your way into the tournament.
Costa Glikofridis & Kevin Huynh Dave Kurs & Rob Sibbald
Photos courtesy of Randy McGee Photography
Tee Times Round 1 Hole-By-Hole Tee Times Round 2 Hole-By-Hole
# Team Round 1
Manderley
Round 2
Outaouais
Total Par
1 Costa Glikofridis (ClubEG) & Kevin Huynh (ClubEG) 73 75 148 +4
2 Dave Kurs & Rob Sibbald 75 74 149 +5
T3 Cory Chuchryk & Andrew Lennon 76 74 150 +6
T3 Dominic Parent (ClubEG) & Dominic Martin (ClubEG) 76 74 150 +6
T3 Jeremy Kirk & Adam Brennan 76 74 150 +6
6 Jack Grey & Ken Lacroix (Slammer Tour) 76 77 153 +9
7 Allan Wright & Greg Stewart 78 78 156 +12
8 Greg McLean (Gatineau) & Sylvianne Poulin (Gatineau) 77 80 157 +13
9 Jason Hazelton & Steve Liakos (Slammer Tour) 77 81 158 +14
10 Ted Weagle & Bill Adair 78 82 160 +16
11 Andre Kingsbury (ClubEG) & Mario Quenneville (ClubEG) Could not attend 76 +4
Cut Line
12 Claude Desjardins & Rony Dagher 79 +7
T13 Glenn Jenkins & Kevin Polegato 80 +8
T13 Roger Dumelie & Richard Munro 80 +8
T15 Anand Jahagirdar & Chris Heywood 81 +9
T15 Stephen Gauthier (Buckingham) & Ron Geroux (Falcon Ridge) 81 +9
T15 Bruce Garrioch (Ottawa Sun) & Angry Al Armstrong (TSN 1200) 81 +9
T18 Billy Boudreau & Frank Santostefano 82 +10
T18 Dennis Blackie (ClubEG) & Greg Rogers (ClubEG) 82 +10
T18 Rodney Pucci & Todd Jardine 82 +10
T18 Nick Burden & Liam Parsons (Metcalfe) 82 +10
T18 Garry Scott & Stephane St-Aubin (Manderley) 82 +10
T18 Marc Pilon & Sylvain Pilon (Nation) 82 +10
T24 Maurice Joly & Richard Burris 83 +11
T24 Marc Pilon & Marc Sabourin 83 +11
T24 Roger Dumelie & Richard Munro 83 +11
T27 James Tanguay & Omar Alhattab 84 +12
T27 Scott Lucano (ClubEG) & Bob Hocquard (ClubEG) 84 +12
T27 Jesse Lachance & Ken Thomson 84 +12
T30 Mathieu Masson & Jean-Philippe Aube 85 +13
T30 Michel Guilbeault & Dave Alberto 85 +13
T30 Michel Parent & Joffre Dupuis 85 +13
33 Yves Quinty & Gary McGoey 87 +15
34 Mark Kallio (ClubEG) & Chris Campbell 88 +16
35 Andrew Wigle & Josh Schacter 90 +18
36 Ron Nichol (ClubEG) & Akhter Mufti (ClubEG) 94 +22

Once all direct entry spots are filled:

  • New registrations are added to the waiting list based on their registration timestamp
  • Teams who register for a qualifier are placed above teams who are not registered in a qualifier
  • Teams who are not registered for a qualifier have two weeks from the time of their original registration to keep their original timestamp should they choose to play in a qualifier
  • Teams who decide to register for a qualifier after the two week period from their original registration will be moved above teams not registered in a qualifier, but with their new timestamp
  • After the three days of qualifying are complete, the waiting list will be reset based on the results of the qualifiers
  • Effective July 15th, 2015, any team that cancels from the main roster of a division, their spot will be given to the next available qualifier. For example, if a team bails on July 15th from the GolfTEC B, the Hautes Plaines qualifier would go up from 3 spots to 4 spots.
Flashpoint Photobooth D Waiting List
# Team Qualifier
2014 Placing
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Sun Scramble Players on Twitter

Flashpoint Photobooth

Kevin Haime Golf School
Matt Yakabuski Mortgages
Maxfli
Absolute Comedy
GolfWorks Canada
TMSI Sports Management
Top Flite
QuickSnap
GolfTEC
CTV
Make-A-Wish
Teagan's Voice
Ian Campbell
The Office Doctor
The Slammer Tour
Kevin Haime Junior Golf Initiative
Register

Partner Finder

Get yourself a partner!

Ottawa Sun Scramble is conducted by ClubEG

ClubEG

GolfTEC ClubCrown QuickSnap
The Ottawa Sun Michelob Ultra The Royal Oak Eagle Creek
Matt Yakabuski Mortgages Regimbal Awards & Promotions GolfWorks Canada
Maxfli Top Flite
TMSI Sports Management Absolute Comedy Team 1200
Kevin Haime Golf School Broker4Tickets Kevin Haime Junior Golf Initiative Matt Yakabuski
Ian Campbell il Primo Ristorante
ClubEG Bath Fitter eQuinelle Golf Club Harrison Group Golf
Le Sorcier Dragonfly Golf Links Falcon Ridge
Maxfli Golf Golf-O-Max Top Flite PING Golf
Pine View GreyHawk Hammond Golf CTV Ottawa
Buckingham The Slammer Tour Brockville Country Club Carleton Golf
Casselview Golf & Contry Club Teagan's Voice Cedarhill Champlain
TaylorMade Lone Star Texas Grill Conklin Players Club
Mountain Creek Golf Course Upper Canada Golf Ottawa Champions Baseball Club Fusion Wear
Kanata Golf Club Gatineau Golf Club Sand Point Golf Course East Coast Limos
OAC Golf School Le Maitre Lombard Glen The Marshes
Le Chateau Montebello Manderley On The Green Club de golf Hautes Plaines The Office Doctor
Perkins Restaurant Timber Banks Golf Smuggler's Glen Summerhays Grill
White Sands Stonebridge Golf & Country Club