OTTAWA SUN SCRAMBLE CITY CHAMPIONSHIP WEEK: AUGUST 20-26, 2018
Ottawa Sun ScrambleOttawa SunRegimbal Awards & TrophiesThe Royal OakMichelob Ultra
The Open City Championship Matt Yakabuski Ladies Open City Championship TMSI Senior Open City Championship The Senior B City Championship Kevin Haime Junior Open Regimbal Media Challenge
GolfWorks A City Championship GOLFTEC B City Championship Absolute Comedy C City Championship Adcor D Division City Championship Maxfli Ladies B City Championship Top Flite Ladies C City Championship Ladies D City Championship Ottawa Sun Scramble Qualifiers
Ottawa Sun Scramble Registration
View Scores
Scoring App
Sun Scramble News
Ottawa Sun Golf News
Eagle Creek Golf Club
The Marshes
Talon at GreyHawk
eQuinelle Golf Club
Le Sorcier
Dragonfly Golf Links
Falcon Ridge
Manderley on the Green
Hammond Golf
Club de golf Hautes Plaines
Sand Point Golf Course
Casselview Golf & Country Club
Canadian Golf & Country Club
White Sands
Ottawa Sun Scramble Kick-Off Day
GOLFTEC Le Sorcier
2018 GOLFTEC B City Championship
# Team 2017 Placing
1 Phil Girouard (Stonebride) & Dave Odam (Emerald Links) 2012 Champion (D)
2 Gary Birtch & Glen Scott 2016 Champion (C), 2017 T11
3 Matt Moore & Joshua Moore 2014 Champions (D)
4 Nick Catizzone & Derek Bayford 2015 Champions (C)
5 Darcy Jenkins (ClubEG) & Dave Newman 2008 Champion, 2017 T14
6 Tyler Akeson & Jay Higgins 2017 Champions (C)
7 Kraig De la Salle (Gatineau) & Spawn Gusdal 2nd
8 Marc-André Cardinal (Gatineau) & Patrick Landriault (Gatineau) T3
9 Jeff Cossar (Hylands) & Dave Shuster (Hylands) T3
10 Patrick Isabelle & Jean-Marc Lapierre T5
11 Tyler Nolan (ClubEG) & Mark Ashfield (ClubEG) T5
12 Scott Laflamme (Meadows) & Phil Smith T5
13 Craig Briscoe (Dragonfly) & Chad Thompson (Dragonfly) 9th
14 Chad Moran (ClubEG) & Keith Robinson 10th
15 Kevin Miller & Dave St. Amand 10th (C)
16 Shaun Banys & Partner T11
17 Tyler Dren (Stonebridge) & Jordan King (Stonebridge) 13th
18 Conrad Bouffard (Kingsway) & Marc Garneau (Kingsway) T14
19 Denis Blais (ClubEG) & Sebastien Campeau T14
20 Bernard Ng (ClubEG) & Jaegar Prot (Hautes Plaines) T15
21 Pierre Thériault & Stephane Morrissette 18th
22 Eric Irons (Mountain Creek) & David Hodgson (ClubEG) T23
23 Todd Reid (Stittsville) & Scott Cowan (Stittsville) T23
24 Brian Mason (ClubEG) & Sean Reid Q6 T25
25 Rob Kennedy (Carleton) & Paul Behncke (Canadian) Q1 T31
26 Rob Labelle (Meadows) & Kas Kassam T31
27 Steve Peters (ClubEG) & Greg Smythe (ClubEG) Q2 T31
28 Elliott Bourgeois (Meadows) & Brandon Draper Q2 T31
29 Lou Laflamme (Stonebridge) & Joe Clark (Meadows) T31
30 Joe Devlin (Slammer Tour) & Mike Lemay Q4 T31
31 Rob Gottschalk & Pat Finlan Q6 T31
32 Lindsay Pasch & Rob Wilson (GreyHawk) T38 (C)
33 Tyler Bayne & Don Kennedy (Grand Niagara) T41
34 Daniel Crepeau & Brian Kebic (ClubEG) STQ T41
35 John Tattersall & Nrian de Meester Q4 T41
36 Adam Marshall & Ryan Marshall T49
37 Garry Watt (Kanata) & Randy Carter (Marshes) T49
38 Ron Bernard (Hylands) & Bill Gosewitz (Slammer Tour) T49
39 Jean-Marc Titley (Glengarry) & Perry Bottos 52nd (C)
40 Etto Provenzano (Hylands) & Paolo Giancaterino (ClubEG) T59
41 Jason Hazelton (ClubEG) & John Davies (Slammer Tour) T61
42 Peter Drevniok (Larrimac) & Bruce Ried 67th
43 Bill Young (Slammer Tour) & Ian White (Slammer Tour) 68th
44 Gerard De Francesco (Hautes Plaines) & Eric Belanger T69
45 Tyler Haarbosch (Brockville) & Ben Mooibroek (Brockville) 72nd
46 Claudio Dirienzo (ClubEG) & Allan MacDonald (ClubEG) n/a
47 Steve Walling & Paul Rutherford n/a
48 Francis Hawco (ClubEG) & Greg Miki n/a
49 Shawn Watts & Trevor Watts n/a
50 Shawn Arcand (ClubEG) & Perry Newey (ClubEG) n/a
51 Mike Hiemstra (Metcalfe) & Frank Palisek n/a
52 Chuck Stapley (GreyHawk) & Adam Stapley n/a
53 Evan Smith & Terry Brannon n/a
54 Travis Froats (Carleton) & Ben Collins (Carleton) n/a
55 Troy Crerar (Slammer Tour) & Tony Morris (Kanata) n/a
56 Tyler Bogues (Eagle Creek) & David Legris (Metcalfe) n/a
57 Jamie Scott & Mitchell Scott n/a
58 Moe Robinson (Metcalfe) & Ron Casselman (Metcalfe) Q1 n/a
59 Adrian Price & Steve DInsmore n/a
60 Peter Osborne & Craig Osborne Q3 n/a
61 Patrick Henry (Marshes) & Joshua Bogues (Marshes) Q3 n/a
62 Dave Woodhouse (Canadian) & Robert Carberry Q5 n/a
63 Liam Sheridan (Marshes) & Kellen Bowes Q5 n/a
64 Lange Nicholson & Dave Mongeon Q4 n/a
65 John Devlin & Jamie Smith Q4 n/a
66 Dave Harder (Ottawa Sun) & Mark Stauffer (Ottawa Sun) SPE n/a
67 Adrian Moyes (Eagle Creek) & Aaron Don (ClubEG) SPE n/a
68 Scott Rogers & Brad Durie n/a
69 Ian Taylor & Wesley Blight (GreyHawk) Q6 n/a
70 Norman Walker (Meadows) & Reza Dowlatshahi (Meadows) Q6 n/a

Waiting List
# Team Qualifier 2017 Placing
1 Darrel Ahee (Cedarhill) & Trevor Ahee (ClubEG) Hammond n/a
2 Tim Keohane (eQuinelle) & Chad Keohane (Rideau View) Hammond / eQ n/a
3 Gabriel Gagnon & Eric Lariviere Hammond T41
4 Don Bowser & Spencer Cooper HP / eQuinelle n/a
5 Paul Mallory (Sittsville) & Brandon Belo (Hammond) Hammond / eQ T42 (C)
6 Craig Pellerin (Hylands) & Claudio Finocchio (Hylands) Casselview T49
7 Peter Leyser & Tony Fiorentino (GreyHawk) Hammond T49
8 Ryan McClave & Rob Jenkins (Eagle Creek) HP / Hamm n/a
9 Alexandre Thibault & Steve Periard Casselview n/a
10 Trevor Sabourin & Mark Leblanc Casselview n/a
11 Luc Gendron & Nick Leduc Hautes Plaines T49
12 Phil Touchette & Ian Fidler (Dragonfly) Canadian T69
13 Terry O'Reilly (Rideau View) & Stephen Roster (Rideau View) Hautes Plaines n/a
14 David Guth (Sonebridge) & Charlie Foye (Stonebridge) Casselview n/a
15 Curtis Golding & Ted Golding eQuinelle n/a
16 Jason Akeson & Ian Shannon Hautes Plaines T32 (A)
17 Neil Chabot & Stephane Bergevin Hammond n/a
18 Brad Richardson & Al Bellemare eQuinelle n/a
19 Ryan Cochrane & Jamie Cochrane eQuinelle n/a
20 Saysana Inthadeth & Kevin Roche (eQuinelle) eQuinelle n/a
21 Louis Renaud & Dan Roy eQuinelle n/a
22 Jason MacDonald & Alex Lukenda eQuinelle n/a
23 Ron Winges & Steve Winges T15
24 Eric Glynn & Jordan McKenna T23
25 Dan Marstel (Slammer Tour) & Partner n/a
26 Paul Gagnon & Bryan Dwyer n/a
27 Jim Reynolds & Mathieu Bougie n/a
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40

Sun Scramble Players on Twitter

GOLFTEC

Kevin Haime Golf School
Matt Yakabuski Mortgages
Maxfli
Absolute Comedy
GolfWorks Canada
Adcor Technical Services
TMSI Sports Management
Top Flite
GOLFTEC
CTV
Make-A-Wish
Teagan's Voice
The Office Doctor
The Slammer Tour
Kevin Haime Junior Golf Initiative
Register

Partner Finder

Get yourself a partner!

Ottawa Sun Scramble is conducted by ClubEG

ClubEG

GOLFTEC ClubCrown Adcor Technical Services
The Ottawa Sun Michelob Ultra The Royal Oak Eagle Creek
Matt Yakabuski Mortgages Regimbal Awards & Promotions GolfWorks Canada
Maxfli Top Flite
TMSI Sports Management Absolute Comedy Team 1200
Kevin Haime Golf School Broker4Tickets Kevin Haime Junior Golf Initiative Matt Yakabuski
ClubEG Bath Fitter eQuinelle Golf Club Harrison Group Golf
Le Sorcier Dragonfly Golf Links Falcon Ridge
Maxfli Golf Golf-O-Max Top Flite PING Golf
Pine View GreyHawk Hammond Golf CTV Ottawa
Buckingham The Slammer Tour Brockville Country Club Carleton Golf
Casselview Golf & Contry Club Teagan's Voice Cedarhill Champlain
TaylorMade Lone Star Texas Grill Conklin Players Club
Mountain Creek Golf Course Upper Canada Golf Ottawa Champions Baseball Club Fusion Wear
Kanata Golf Club Gatineau Golf Club Sand Point Golf Course East Coast Limos
OAC Golf School Le Maitre Lombard Glen The Marshes
Le Chateau Montebello Manderley On The Green Club de golf Hautes Plaines The Office Doctor
Perkins Restaurant Timber Banks Golf Smuggler's Glen Summerhays Grill
White Sands Stonebridge Golf & Country Club