OTTAWA SUN SCRAMBLE CITY CHAMPIONSHIP WEEK: AUGUST 21-27, 2017
Ottawa Sun ScrambleOttawa SunRegimbal Awards & TrophiesThe Royal OakMichelob Ultra
The Open City Championship Matt Yakabuski Ladies Open City Championship TMSI Senior Open City Championship Kevin Haime Junior Open Regimbal Media Challenge
GolfWorks A City Championship GOLFTEC B City Championship Absolute Comedy C City Championship QuickSnap D Division City Championship Maxfli Ladies B City Championship Top Flite Ladies C City Championship Ladies D City Championship Ottawa Sun Scramble Qualifiers
Ottawa Sun Scramble Registration
View Scores
Scoring App
Sun Scramble News
Ottawa Sun Golf News
Eagle Creek Golf Club
The Marshes
Talon at GreyHawk
eQuinelle Golf Club
Le Sorcier
Dragonfly Golf Links
Falcon Ridge
Manderley on the Green
Hammond Golf
Club de golf Hautes Plaines
Sand Point Golf Course
Casselview Golf & Country Club
Canadian Golf & Country Club
White Sands
Ottawa Sun Scramble Kick-Off Day
GOLFTEC Le Sorcier
2017 GOLFTEC B City Championship
Round #1 Tee Times Round #1 Scoring
# Team 2016 Placing
1 Gary Birtch & Glen Scott 1st (C)
2 Matthew deVroome (Norway Bay) & Mark McDonald (Gatineau) Champions
3 Nick Catizzone & Derek Bayford Champions
4 Darcy Jenkins (ClubEG) & Dave Newman Champions
5 Chad Moran (ClubEG) & Keith Robinson Champions
6 Jamie Shea & Brad Durie 2nd
7 Steve Peters (ClubEG) & Greg Smyth (ClubEG) T3
8 Rob Kennedy (The Marshes) & Marty Belair (Kanata) T3
9 Kraig De la Salle (Gatineau) & Spawn Gusdal 6th
10 Tyler Nolan (ClubEG) & Mark Ashfield (ClubEG T7
11 Riad Byne & David Butler SPE T7
12 Devan Coburn & Jason Naylor T8
13 Patrick Isabelle & Jean-Marc Lapierre T9
14 Guy Pelletier & David Whittaker T9
15 Elliott Bourgeois & Brandon Draper T11
16 Ron Winges & Steve Winges T11
17 Jeff Cossar (Hylands) & Dave Shuster (Hylands) 13th
18 Denis Blais (ClubEG) & Sebastien Campeau T14
19 Lou Laflamme (Stonebridge) & Joe Clark (Meadows) T14
20 Mike Burnett (Eagle Creek) & Andrew Hartvich (GreyHawk) T16
21 Conrad Bouffard (Champlain) & Marc Garneau (Champlain) Q3 T16
22 Charles Garneau & Gabriel Gagnon Q4 T16
23 Jeffrey Carroll (Smiths Falls) & Nick Feeley T16
24 Daniel Crepeau & Brian Kebic (ClubEG) 17th
25 Craig Pellerin (Hylands) & Claudio Finocchio (Hylands) 18th
26 Gary Reid (ClubEG) & Nick Ferraco (ClubEG) T25
27 Shawn Cation (ClubEG) & Jeff Ricci (eQuinelle) T25
28 Kevin Whelan (Roanoke) & Kris Penner T25
29 Bill Young (Slammer Tour) & Ian White (Slammer Tour) T25
30 Eric Glynn & Jordan McKenna T35
31 Eric Irons (Mountain Creek) & David Hodgson (ClubEG) T35
32 Ron Bernard (Hylands) & Bill Gosewitz (Slammer Tour) T42
33 Bernard Ng (ClubEG) & Jaegar Prot T42
34 Craig Briscoe (Dragonfly) & Chad Thompson (Dragonfly) T42
35 Bob Theberge & Joey Theberge T42
36 Lucus Drew & Nicholas Brown T52
37 Todd Reid (Stittsville) & Scott Cowan T52
38 Shaun Bayns (Carleton) & Rob Mews T52
39 Jason Hazelton & John Davies 54th (C)
40 Gerard De Francesco (Hautes-Plaines) & Eric Belanger T57
41 John Tattersall & Rick Choquette Q1 T57
42 Tyler Dren (Stonebridge) & Jordan KIng (Stonebridge) Q2 T57
43 Seth Cartwright & Nolan Gil-Alderson T64
44 Etto Provenzano (ClubEG) & Paolo Giancaterino T66
45 Luc Gendron & Nick Leduc n/a
46 Phil Touchette & Ian Fidler (Cobden) n/a
47 Peter Drevniok (Larrimac) & Bruce Ried n/a
48 Tyler Bayne & Don Kennedy n/a
49 Scott Laflamme (Meadows) & William McMurray (Meadows) (Marshes) n/a
50 Adam Marshall & Ryan Marshall n/a
51 Joe Devlin (Slammer Tour) & Mike Lemay n/a
52 Dan Bradley (The Marshes) & Steve Wasylko (The Marshes) Q1 n/a
53 Mike Thibault & Eric Chauret Q2 n/a
54 Ken Horne (ClubEG) & Dalton Hobbs (ClubEG) WL n/a
55 Peter Osborne & Craig Osborne Q3 n/a
56 Marc-André Cardinal (Gatineau) & Patrick Landriault (Gatineau) Q4 n/a
57 Garry Watt (Marshes) & Randy Carter Q4 n/a
58 Dave Harder (Ottawa Sun) & Mark Stauffer (Ottawa Sun) SPE n/a
59 Don Bowser & Spencer Cooper Q5 n/a
60 Alan Gustafson (Absolute Comedy) & Brian Hope SPE n/a
61 Tyler Haarbosch (Brockville) & Ben Mooibroek (Brockville) WL n/a
62 Rob Labelle (Meadows) & Kas Kassam WL n/a
63 Rob Gottschalk & Pat Finlan WL n/a
64 Chris Edwards & Josh Rubenstein WL n/a
65 Andy McWilliams & Peter Tremblay WL n/a
66
67 Reserved for Qualifier
68 Reserved for Qualifier
69 Reserved for Qualifier
70 Reserved for Qualifier

Waiting List
# Team Qualifier 2016 Placing
1 Mike Riopelle (Dragonfly) & Glen Wilson (Dragonfly) Canadian / FR n/a
2 Jamie Fitzgerald (Manderley) & Matt Dixie Hammond n/a
3 Travis Froats (Metcalfe) & Ben Collins (Stonebridge) Casselview n/a
4 Francis Hawco (ClubEG) & John  Phillips Hautes Plaines n/a
5 Jason Mercier & Shawn MacDonald (Marshes) Canadian n/a
6 Daniel Bergevin & Michel Gauthier Casselview T25
7 David Yuill & Alvaro Sanchez Hautes Plaines n/a
8 Ian Shannon & Jason Akeson HP / Hammond n/a
9 Ronald Page (Falcon Ridge) & David Mitchell (Falcon Ridge) Falcon Ridge n/a
10 Joe Winton & Dan Pettes Canadian T52
11 Peter Leyser & Tony Fiorentino (GreyHawk) eQuinelle n/a
12 Chuck Stapley (GreyHawk) & Adam Stapley Hammond n/a
13 Bill Neill & Craig Neill Canadian T25
14 Mike Hiemstra (Metcalfe) & Frank Palisek Casselview n/a
15 Troy Crerar (Slammer Tour) & Tony Morris (Kanata) Canadian n/a
16 Darrel Ahee (Cedarhill) & Trevor Ahee (ClubEG) Canadian T57
17 Steve Walling & Paul Rutherford Cass / Ham / eQ T66
18 Moe Robinson (Metcalfe) & Ron Casselman (Metcalfe) Canadian / eQ n/a
19 Paul Aspeck & Bryce Balint Hammond n/a
20 Dave Woodhouse (Canadian) & Robert Carberry Can / Hammond n/a
21 Tommy Farah & Joseph LeFebvre (ClubEG) Falcon Ridge n/a
22 Pierre Thériault & Stephane Morrissette eQuinelle n/a
23 Justin Nolan & Kyle Smith Hammond / eQ n/a
24 Todd Bruno (Slammer Tour) & Dan Marstel (Slammer Tour) eQuinelle T16
25 Hunter Knight (Glen Abbey) & Matthew Kent (Canadian) eQuinelle n/a
26 Tim Caron (eQuinelle) & Chris Konopliff (eQuinelle) eQuinelle n/a
27 Marc Boutin & Dave Guth eQuinelle n/a
28 Shane Johnston & Kirk Johnston eQuinelle n/a
29 Mario Maniscalco (Hautes Plaines) & Paul Maniscalco (Hautes Plaines) T42
30 Juan-Miguel Cinanni & Mathias Oliva n/a
31 Claudio Dirienzo (ClubEG) & Allan MacDonald (ClubEG) T57
32 John Davies (Slammer Tour) & Dave Walter T64
33 Evan Smith & Doug Frost n/a
34 Steven Higgins & Partner n/a
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46

Sun Scramble Players on Twitter

GOLFTEC

Kevin Haime Golf School
Matt Yakabuski Mortgages
Maxfli
Absolute Comedy
GolfWorks Canada
TMSI Sports Management
Top Flite
QuickSnap
GOLFTEC
CTV
Make-A-Wish
Teagan's Voice
Ian Campbell
The Office Doctor
The Slammer Tour
Kevin Haime Junior Golf Initiative
Register

Partner Finder

Get yourself a partner!

Ottawa Sun Scramble is conducted by ClubEG

ClubEG

GOLFTEC ClubCrown QuickSnap
The Ottawa Sun Michelob Ultra The Royal Oak Eagle Creek
Matt Yakabuski Mortgages Regimbal Awards & Promotions GolfWorks Canada
Maxfli Top Flite
TMSI Sports Management Absolute Comedy Team 1200
Kevin Haime Golf School Broker4Tickets Kevin Haime Junior Golf Initiative Matt Yakabuski
Ian Campbell il Primo Ristorante
ClubEG Bath Fitter eQuinelle Golf Club Harrison Group Golf
Le Sorcier Dragonfly Golf Links Falcon Ridge
Maxfli Golf Golf-O-Max Top Flite PING Golf
Pine View GreyHawk Hammond Golf CTV Ottawa
Buckingham The Slammer Tour Brockville Country Club Carleton Golf
Casselview Golf & Contry Club Teagan's Voice Cedarhill Champlain
TaylorMade Lone Star Texas Grill Conklin Players Club
Mountain Creek Golf Course Upper Canada Golf Ottawa Champions Baseball Club Fusion Wear
Kanata Golf Club Gatineau Golf Club Sand Point Golf Course East Coast Limos
OAC Golf School Le Maitre Lombard Glen The Marshes
Le Chateau Montebello Manderley On The Green Club de golf Hautes Plaines The Office Doctor
Perkins Restaurant Timber Banks Golf Smuggler's Glen Summerhays Grill
White Sands Stonebridge Golf & Country Club